parafia.bronowice@gmail.com  12 637 55 96 lub +48 662 380 402

Msze Św.

w niedziele i święta:
7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

w dni powszednie:
7:00, 18:00

Więcej nabożeństw

Spowiedź Św.

przez cały tydzień:
przed Mszą Św.

Więcej informacji

Kancelaria parafialna

poniedziałek, środa, piątek:
18:00 - 19:30

Więcej informacji

Książka: "Zraniony Miłością"

Data publikacji: niedziela, 09-02-2025


We wrześniu ubiegłego roku świętowaliśmy 800.lecie Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Z tej okazji w naszej bronowickiej parafii odbyły się główne uroczystości, upamiętniające to niezwykłe mistyczne wydarzenie z La Verny. Pokłosiem zaś tych wydarzeń jest wydana publikacja pt. "Zraniony miłością. 800-lecie stygmatów Poverella (1224–2024)". Materiały z sesji naukowo-duszpasterskiej "Przybliżyć się do prawdy Ukrzyżowanego", 16–17 IX 2024, Kraków-Bronowice Wielkie (pod redakcją Eligiusza Dymowskiego OFM), Kraków 2024, ss. 166 plus Aneks.

          Prof. dr. hab. Wojciech Ligęza tak m.in. pisze o tej książce: „Rocznice sprzyjają powrotom do ważnych tematów, rewizjom dostępnej wiedzy, rozszerzeniu perspektywy spojrzenia, wskazaniu nowych kontekstów, a także duchowemu rezonansowi z przesłaniami z głębi czasu, które trzeba zrozumieć w ich istotnym znaczeniu i odnieść do doświadczeń naszego XXI wieku. Tak właśnie dzieje się w tomie studiów Zraniony miłością. 800-lecie stygmatów Poverella (1224-2024) pod redakcją o. Eligiusza Dymowskiego. Wieloaspektowy  ogląd problematyki oraz dialog pomiędzy rożnymi dziedzinami wytworzył możliwość przekroczenia obszaru badawczego zarezerwowanego dla teologii, filozofii i historii. Dlatego interdyscyplinarne podejście staje się niekwestionowalną wartością recenzowanego tomu.

            Praca zbiorowa Zraniony miłością zawiera artykuły teologiczne, historyczne, literaturoznawcze i dokumentacyjne. Biblistyka graniczy tu z refleksjami o mistyce, teologia Krzyża i cierpienia z historią dawną i nową, antropologia z rozważaniami o literaturze i kulturze. Zatem Franciszek-Poverello jawi się jako święty szczególnie naznaczony i wyróżniony więzią z Chrystusem, podmiot  „mistycznego wydarzenia”, wzór parenetyczny, ktoś, kto patronuje głębokiej refleksji o cierpieniu, a na innym planie – postać literacka, interpretowana przez twórców wciąż na nowo, człowiek, którego dzieje faktyczne i legendarne inspirują malarzy rożnych epok, wreszcie obiekt kultu oraz bohater przedstawień graficznych w mikrodrukach użytkowych.  

            Kompozycja książki jest tak pomyślana, że dociekania naukowe uzupełnione zostają świadectwa uroczystości jubileuszowej w bronowickiej Parafii. Przesłania kazań wygłoszonych w czasie tej rocznicy przekazują nauki Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka, a także rozmyślania o postaci Świętego, o istocie doświadczenia stygmatów, teologicznym sensie cierpienia i ekstazy, także odnowienia człowieczeństwa poprzez zbliżenie do Chrystusa. Głosy bpa Damiana Muskusa, oo. Norberta Cebuli i Dariusza Sambora z 16 i 17 września (w święto stygmatów świętego Franciszka) nie tylko zapowiadają problematykę sesji, lecz służą aurze duchowości, kiedy splatają się ze sobą religia i nauka, a także pozostawiają ślad jubileuszu.

            […]

Za wspólne wątki rozważań uznać należy historyczność stygmatów i poszukiwanie ich współczesnego sensu. Następuje więc istotne odnowienie odziedziczonych nauk i stylów  duchowości. Realny cielesny wymiar doświadczenia dąży ku innemu porządkowi – poza naszą zmysłową rzeczywistością. Ból pusty, bez odniesień metafizycznych, przeciwstawiany jest głębszej istocie cierpienia świadomie przez człowieka przyjętego.  Jak pisała Simone Weil: „Ból przykuwa nas do czasu, ale przyjęcie bólu przenosi nas na skraj czasu, w wieczność”.

We wszystkich pracach zamieszczonych w tomie Zraniony miłością uderza świetne opanowanie literatury przedmiotu, bogata i wielostronna argumentacja formułowanych tez, ciekawa – raczej komplementarna, niż konfrontacyjna – próba pogodzenia interdyscyplinarnych spojrzeń i metod, wreszcie wielość i rozmaitość kontekstów – teologicznych, historycznych, kulturowych. Biblioteka franciszkańska jest ogromna, dlatego konieczny okazuje się rozsądny wybór  źródeł. Tak właśnie postępują autorzy, którzy wystrzegają się mnożenia ponad potrzebę bibliograficznych bytów”.

Zainteresowanych nabyciem publikacji zapraszamy do kancelarii parafialnej lub pod numerem telefonu: 662 380 402

Pozostałe aktualności

wtorek 14.01.2025

piątek 03.01.2025

piątek 27.12.2024

czwartek 26.12.2024

poniedziałek 23.12.2024

piątek 29.11.2024

czwartek 31.10.2024

czwartek 29.08.2024

eKai
System do zarządzania cmentarzami parafialnymi
Aplikacja Drogowskaz
Mocni w Duchu dzieciom
Katechizm Kościoła Katolickiego
Langusta na palmie
Katoflix - filmy katolickie VOD
Brewiaż
Serwis niedziela.pl
Radio EM
Serwis W Drodze
Episkopat
Nasz Dziennik
Telewizja trwam